Únik vody by vás v bytě mohl i usmrtit


Přišli jste domů z města a první, co vás v bytě zaujalo, je mokrá stěna a mokrý koberec pod vámi? Zřejmě tu došlo k úniku vody z vodovodních rozvodů, a to je vhodná chvíli volat instalatérský havarijní servis. Instalatéři jsou vám k dispozici 24 hodin denně, nonstop po celý rok, tak se nezdráhejte volat třeba v pátek navečer.

Co má společného voda s elektřinou

Znáte reklamu na dodavatele energií Bohemia Energy s Pavlem Liškou, který vyběhne ze zákulisí a oznamuje režisérovi reklamních spotů, že spojit elektřinu a plyn není možné? Pavel Liška je dokonale očouzený a jeho potrhané bílé tričko prozrazuje, že se za oponou odehrávalo zjevné drama. Pointa je velmi vtipná, protože jde pouze o spojení účtů za elektřinu a plyn, nikoli o spojení obou živlů. A tomuto tématu bychom se nyní chtěli v krátkosti věnovat.

žena v koupelně

Jestliže dojde ve vaší domácnosti k úniku vody, a po příchodu domů z práce objevíte na zdi mokrý flek, anebo dokonce voda proniká až na podlahu, kde tvoří kaluže, první, co byste měli provést, je vypnout hlavní jistič v elektrickém rozvaděči a přesvědčit se, zda je elektřina opravdu odpojená z bytových rozvodů. Jestliže totiž voda pronikne až k zásuvkám, vypínačům a do rozvodných krabic, může tu vytvořit zkrat a elektrický oblouk, a můžete dokonce i vyhořet. Voda ve spojení s elektroinstalací vytvoří vodivé prostředí a stačil by pouhý zlomek sekundy doteku vaší pokožkou s mokrou podlahou, a je z vás nebožtík.

prodlužovací šňůra

Nezapomínejte proto na toto pravidlo a pro jistotu, až budete odklízet následky úniku vody, obujte gumové holínky a navlékněte gumové rukavice, které fungují jako izolant. Může vás to svádět procházet bytem naboso, abyste si nezmáčeli obuv, ale chcete-li si opravdu užít zvláštní pocit našlapování bosýma nohama ve vodě, což je lákavé zejména pro malé děti, přesvědčte se, zda je elektřina opravdu odpojená.