Cortana ztratila svého vedoucího teprve po 8 měsících

Microsoft je vedoucí společností ve vývoji umělé inteligence, ovšem Cortana zdaleka zaostává za konkurencí, která odvádí daleko lepší práci, tedy co se týče samotné umělé inteligence na trhu.
 
Cortana ztratila svoji hlavu. Javier Soltero, který byl viceprezident společnosti Microsoft a vedl vývoj umělé inteligence zvané Cortana, opouští společnost letos v prosinci. Přišel do Microsoftu někdy v roce 2014 skrze akvizici.
 
Soltero byl jmenován vedoucím letos v březnu. Ještě předtím, než byl jmenován vedoucím projektu Cortana, Soltero vytvářel updatované verze Outlooku pro operační systémy iOS a Android. Soltero vedl tým Cortany v Microsoftu teprve od března letošního roku, tedy ani ne jeden rok. Vůbec není jasné, proč byl se vlastně rozhodl odejít přesně v tento čas.
 
Cortana je integrována do operačního systému Windows 10, ale velmi ji schází obecenstvo chytrých telefonů v nejrůznějších zemích – tedy rodilí mluvčí, kteří by vyvíjeli tuto umělou inteligenci pro své dané území. Microsoft se nechal slyšet na začátku minulého roku, že jejich virtuální asistent má více než sto padesát uživatelů napříč celým ekosystémem, což zahrnuje nejen Windows 10, ale i Android, iOS a nebo také Xbox.
 
Společnost má také silnou SDK strategii (jako Amazon nebo Google), aby umístila Cortanu na zařízení třetích stran. Prozatím byla tato distribuce velmi limitovaná. Microsoft a Amazon se celou dobu snaží o to, aby byly Cortana a Alexa mezioperační, což má ale prozatím velmi smíšené výsledky. Na jedné straně se daří, na druhé tragicky selhává.
 
Cortana zaostává v distribuci oproti rivalům. Google se nechal slyšet, že jeho Google asistent je nyní nainstalován na více než čtyři sta miliónech zařízení. Apple se ještě před tím vyjádřil tak, že je více než pět set miliónů aktivních Siri uživatelů po celém světě. Uživatelská základna Amazonu nyní převyšuje něco málo přes padesát miliónů uživatelů.
 
Zatímco Microsoft pokračuje ve své vládě na poli vývoji umělé inteligence a zpracovávání přirozeného jazyka uživatelů, má velmi velké problémy se samotnou distribucí Cortany. Je velmi nejasné, kolik uživatelů Cortany vůbec je na zařízeních, které nepocházejí od Microsoftu.
 
Potencionálně nové směřování. Určitě zde bude spousta jednotlivců v Microsoftu, kteří by se rádi zhostili úkolu vedoucího týmu projektu Cortany. Odstoupení Soltera ale může znamenat také jistou změnu pro celou společnost.