Vyhodnocujte výkon vaší webové stránky, protože na každé sekundě záleží

Kontrolujte oblasti častých problémů – požadavky stránky a velikost souborů médií – avšak buďte obezřetní při změnách mezipaměti stránky.
 
Pár let zpátky, Amazon ohlásil, že za každé zrychlení jejich webové stránky o sto milisekund zaznamenají zvýšení zisku o jedno procento. Tohle bylo následováno oznámením Google, že rychlost načítání webové stránky je významný faktor pro hodnocení stránky v Google výsledcích hodnocení.
 
Proces optimalizace rychlosti načítání vaší webové stránky je nikdy nekončící proces, jako například běh na běžícím pásu. Optimalizace rychlosti stránky vždycky bude mít nějaký ten prostor pro zlepšení a nikdy tedy zákonitě nebude úplně dostačující. S tímto řečeno, tady jsou nějaké kroky k navýšení rychlosti webové stránky.
 

Minimalizujte http požadavky

 
Alespoň podle zveřejněné zprávy od společnosti Yahoo, osmdesát procent všech dob načítání webových stránek zabírají právě rozličné částí webové stránky, viz tabulky, obrázky, skripty, apod.
 
Neboť je nutné učinit http požadavek pro každý z těchto jednotlivých elementů, čím více komponentů je na stránce, tím delší bude doba vykreslení takové stránky.
 
Prvotním krokem, když se pokoušíte minimalizovat požadavky, je zúžit a porovnat počet požadavků a počet požadavků, kolik stránka vlastně dokončí.
 
S Google Chrome, nástroje pro vývojáře prohlížeče dovolují uživatelům zhlédnout počet http požadavků učiněných webovou stránkou. Abyste viděli počet http požadavků, které stránka učiní, uživatelé mohou:

  1. Kliknout pravým tlačítkem myši na stránku, kterou potřebují analyzovat a zvolit „inspect“ (prohlédnout)
  2. Kliknout na Network tab (záložka „síť“)

 
V případě, že je  záložka „síť“ nedostupná, budete muset přetáhnout levou hranici dále do leva a rozšířit tak celou kolonku.
 
Název sloupce označuje soubory, umístěné na stránce. Velikost každého souboru je ukázána pod sloupcem velikosti a také je zde uveden předpokládaný čas k načtení každého souboru, což je ve sloupci „čas“.
 
Levý dolní roh stránky zobrazuje celkový počet požadavků, které stránka učinila. Uživatelé tak budou schopni zrychlit dobu načítání jejich webové stránky redukováním tohoto čísla. Nejpřímější cestou je vyhodnotit set souborů a identifikovat ty, které lze považovat za nepotřebné.
 
Zatímco může nějakou chvíli trvat, než si všimnete nějakého podstatného rozdílu, pár souborů může být také považováno za hlavní kandidáty na konsolidaci.
 

Používejte skripty pro asynchronní načítání

 
Skripty jako je JavaScript nebo CSS mohou být načteny dvěma různými způsoby – synchronně nebo asynchronně. Synchronizované načítání zahrnuje načítání jednotlivých vybraných položek jdoucích po sobě, vždy po jedné, v tom samém pořadí, v jakém jsou zobrazeny na obrazovce. V asynchronním načítání jsou skripty načítání najednou, což může pomoci trochu urychlit proces. Uživatelé také mohou upřednostnit načítání specifických elementů, aniž by musel čekat, až se externí zdroje načtou.
 
Pokud tedy prohlížeč najde nebo narazí na asynchronní CSS soubor nebo na JavaScript, načítání stránky se zastaví, dokud relevantní archiv nebude úplně načten. Avšak pro asynchronní data platí, že prohlížeč bude pokračovat s načítáním ostatních elementů stránky.
 
Pro WordPress, uživatelé mohou zkontrolovat možnosti jiné, kromě blokování-vykreslování CSS/JS, když používáte WP Rocket záložky statických souborů.
 
Můžete také načíst CSS nebo JS soubory přímo za použití asynchronní či defer funkce v JavaScrptu. Níže je příklad takové asynchronní možnosti:
 

 
Uložené změny tak dovolí uživatelům ověřit si, že všechno bylo načteno tak, jak má být.
 

Redukujte čas odpovědi serveru

 
Jeden z podstatných faktorů v určování toho, jak rychle se vlastně webová stránka načítá, je také čas, který je spotřebován pro DNS. DNS lookup je proces identifikace specifické webové stránky a jejího názvu v záznamu. Můžete si to představit jako počítač, který prohlíží telefonní seznam při hledání konkrétního čísla.
 
Čas, který to zabere, než se tento krok dokončí, je odvozen od toho, jak rychlý je vlastně uživatelův DNS poskytovatel. Pokud uživatel zjistí, že není dostatečně rychlý, může být možná ta správná chvíle na změnu k rychlejšímu poskytovateli DNS. Pro pomoc s volbou DNS poskytovatele, můžete určitě zkonzultovat například různá hlášení s porovnáním rychlosti DNS poskytovatelů, jako je například toto z SolveDNS, které poskytuje měsíční aktualizace hodnocení rychlosti různých poskytovatelů.

 

Využijte CDN (Content delivery network)

 
Hostování souborů médií na CDN je jedním z nejlepších způsobů, jak navýšit rychlost načítání vaší webové stránky. Tento proces samotný může ušetřit až šedesát procent délky a také může snížit počet požadavků stránky až o padesát procent.
 
CDN funguje tak, že hostuje soubory na široké síti serverů napříč různými geografickými regiony. A tedy, když stránka získá návštěvníka z nějakého určitého regionu ve světě, stáhne soubory ze serveru v místě, které je pro ně nejbližší. Neboť je právě šířka pásma rozprostřena napříč extenzivní síti serverů, načítání na jediném serveru je rozhodně redukováno. Také to chrání webovou stránku před špičkami v rpovozu a DDoS útoky.
 

Mezipaměť může pomoci, ale buďte opatrní

 
Velice efektivní metodou zrychlování vaší webové stránky je využití mezipaměti. Mezipaměť je velice krátkodobá paměť webové stránky. Když navštívíte stránku úplně poprvé, kopie požadovaných souborů jsou uloženy. Tyto „zapsané“ soubory jsou následně zobrazeny při příští návštěvě.
 
Avšak uživatelé musí být velice opatrní, když zvažují tuto možnost. Pokud vezmeme v potaz zobrazení předtím načtených a uložených verzí webové stránky opakujícím se návštěvníkům, je tu také možnost, že jim bude zobrazena zastaralá informace. Dynamické stránky, které v sobě nesou aspekty jako nákupní košík nebo feedy sociálních sítí, jako eBay nebo Twitter, mohou být obzvláště problematické.
 
Naštěstí je tu spousta pluginů, které automaticky čistí mezipaměť v regulérním intervalu, avšak uživatelé možná budou tento úkon muset provést ručně jednou za čas. Pokud server používá Varnish Caching, tak tento úkon může být lehce docílen skrze zdarma plugin Varnish http Purge.
 

Snižte velikost souborů pro optimalizaci obrázků a videa

 
Soubory obrázků a videí jsou mezi těmi největšími jedlíky zdrojů webové stránky. HTML5 Video přehrávače a relevantní soubory médií vám mohou pomoci z valné většiny kompresovat velikost souborů. Zatímco mohou opravdu pomoci při zkrášlování vaší webové stránky a mohou tak nahradit i textový obsah, potřebují také opravdu velký podíl na šířce pásma a prostoru na serveru. Tohohle si všimnete hlavně tehdy, když budete uvažovat nad e-shopy nebo portfoliu, které může zahrnovat počet obrázků ve vysokém rozlišení.
 
Optimalizace obrázků je přirozený proces k implementaci a kompresi velikosti obrázků mínus jakékoliv podstatné dodatečné dopady na jejich kvalitu. Metoda může být také kompletně automatizována. Uživatelé tak mohou zkusit například TinyPNG pro optimalizaci obrázků. Nástroj je jednoduchý a zdarma k použití.
 
Pro kompresi videa můžete použít moderní HTML5 Video přehrávače, které mají zabudované možnosti komprese. Je tu také spousta open-source video přehrávačů, které vám dovolí učinit tyto úkony jako Plyr, Video.js, Afterglow apod.
 

Minimalizujte a kompresujte webové soubory

 
Minimalizace je proces, který činí kód stránky daleko efektivnější tím, že odstraní nepotřebný obsah. Tenhle postup redukuje potřebnou paměť a pomáhá tak urychlit provedení kódu.
 
Se správnými nástroji můžete velice lehce dosáhnout minimalizace kódu, aniž byste museli nějak extenzivně prozkoumávat samotný kód. Příklady on-line nástrojů zahrnují CSS COmpressor nebo Minify, které nabízejí celou řadu funkcí a intuitivní UI.
 

Závěr

 
Zatímco pokoušení se o zredukování doby načítání webové stránky může být určitě pořádná výzva, výsledek může být v podstatném zlepšení celkového výkonu celé webové stránky.
 
Zatímco některé z návrhů výše vypsané se mohou zdát jako relativně malé změny, každý malý krůček vpřed ke snížení doby načítání může určitě udělat pořádný rozdíl za delší dobu. Jak již bylo poznamenáno Amazonem, každá sekunda, která se ušetří načítání, může vést k převodům, zisku a úspěchu.